РІЙ «КАЛИНКА»(Звіт про роботу) #dzhura_2020
- Рудік Н.Б., педагог-організатор
- 18 мая 2020 г.
- 5 мин. чтения
Сучасна людина третього тисячоліття має бути не тільки всебічно освіченою, а й вихованою, високоморальною особистістю. У дитячих серцях повинні прорости «добірні зерна»: ясний розум, чисте сумління й благородство, міцний дух і небайдуже серце, світлі думки й працьовиті руки - вони наповнять дитинство і юність теплом взаєморозуміння, дружби та любові. У наш час формувати національну свідомість, ментальність, духовно розвивати молоде покоління допомагає козацька педагогіка. Саме на її засадах вибудовується виховна робота в нашому закладі освіти.
«Калинка» - рій молодшої вікової групи, один з п’яти роїв Тарасівського НВК, що утворюють курінь імені Миколи Закоморного. Він почав існувати з вересня 2019 року. До складу рою входять козачата братств «Калинка» - учні 3-го класу та «Сонечко» - учні 4-го класу.
Рій має девіз, клич-гасло, символіку: емблему, прапорець. Очолює «Калинку» ройовий Андріїв Степан, учень 4-го класу. Усі козачата мають свої обов’язки. Опікується роєм виховник - Лехтіна Олена Вікторівна.
Козачата поступово залучаються до різних форм діяльності. Уся виховна робота проводиться за основними напрямами – національно-патріотичний, екологічний, спортивний та творчий.
«Калинка» взаємодіє з козачатами 1-го та 2-го класів (рій «Козачата»), джурами 5-го та 6-го класів (рій «Козаки»), 7-го та 8-го класів (рій ім. Д.Байди-Вишневецького), молодими козаками 9-го, 10-го, 11-го класів (рій «Патріоти»). Вихованці рою присутні на засіданнях середньої та старшої вікової груп. Представники козацької старшини проводять серед них інформаційно-роз’яснювальну роботу, надають шефську підтримку.
Педагогічний колектив спрямовує діяльність усіх куренів: слідкує за організацією інформаційно-роз’яснювальної роботи, надає допомогу в разі необхідності; займається організацією заходів, конкурсів, літнього відпочинку учнів; допомагає в підготовці до проведення Дня козацької республіки; запроваджує козацьку педагогіку під час роботи пришкільного оздоровчого табору «Серпанок» тощо.
Також рою «Калинка» допомагають і батьки: надають шефську допомогу, беруть участь в екскурсіях та походах, родинних заходах та святах, залучаються до майстер-класів.
Рої Тарасівського НВК, «Калинка» зокрема, мають допомогу від постійних спонсорів (мешканців села), військовослужбовців. Діти підтримують зв'язок із школярами Великорожинського НВК Івано-Франківської області, спілкуючись на відстані.
Вихованці рою «Калинка» впродовж 2019-2020 навчального року взяли участь у багатьох заходах та конкурсах, доброчинних акціях, операціях.
Виховні заходи:
благочинні: ярмарки; «Привітай захисників Батьківщини»; «Святий Миколай, до нас завітай»;
природоохоронні: «Уроки доброти» (від БФ «Щаслива лапа»), «Наші птахи взимку», Всеукраїнська природоохоронна екологічна варта «Збережемо першоцвіт»;
пам’яті: «Тих днів у пам’яті не стерти і сьогодні» з нагоди 76-ї річниці визволення Донбасу від фашистських загарбників; «Запали свічку» (присвячена жертвам Голокосту 1932-1933 років); «А сотню вже зустріли небеса…» (вшанування Героїв Небесної Сотні»); «Герої Крут – взірець для нащадків», «Вони теж хотіли жити» (пам'ять про жертв Голокосту);
екологічні: «День довкілля»; «Вода – основа життя»; обласний художній конкурс «Краса рідного краю»;
національно-патріотичні: зустрічі з військовослужбовцями; історичні вікторини «Кращий знавець козаччини» та «Історія створення моєї держави»; Всеукраїнський конкурс «Зимові свята в традиціях нашого народу»; конкурси від проекту «На урок»: Всеукраїнський конкурс «Захисники України»; Всеукраїнський конкурс «Від бандури до цимбал»; Всеукраїнський конкурс «Українське народознавство»; Всеукраїнський конкурс «Слово до слова»; Національно патріотичний конкурс «Я – козацького роду»; V щорічний Всеукраїнський національно-патріотичний конкурс «Ми – патріоти України»; віртуальна екскурсія «Хортиця. Заповідник серед міста – колиска українського козацтва»; «Мова моя рідна, мова солов’їна»; «Козацький колодій».
Операції:
краєзнавча: відвідування музею в с. Олександро-Калинове, «Моєму району – 80»;
трудові: «Чиста територія біля школи», «День довкілля»;
спортивні: «Ми за здоровий спосіб життя», «Веселі старти»;
творчі: «Листівка для військовослужбовця» (до Дня захисника України, до Дня Збройних сил України, до Дня Святого Миколая); конкурс малюнків «Я маю право»; підготовка інсценізованих номерів;
дружби: «Усі ми діти єдиної України» (Тарасівський НВК Донецької області = Великорожинський НВК Івано - Франківської області).
Свята:
«День захисника України»;
«Повертайся живим» до Дня Збройних сил України;
«Україна – єдина» до Дня Соборності України.
1. 26 серпня 2019 року з метою формування національно-культурної ідентичності, виховання патріотизму і любові до своєї країни, козачата рою «Калинка» стали учасниками колективної відеороботи - Всеукраїнської акції-флешмобу до Дня Незалежності України «Україна назавжди», присвячена 28-ій річниці незалежності нашої держави (див. Фотогалерея, рис.1-2 ).
2.2 жовтня 2019 року рій «Калинка» в рамках освітнього проекту "Біоетика" БФ "Щаслива лапа" - знайомить дітей з проблемами безпритульних тварин в Україні, навчає, як бути відповідальним господарем та гуманно ставитися до чотирилапих - став активним учасником І Всеукраїнського заняття доброти. Результат – ознайомлення з цікавою та корисною інформацією, отримання Тарасівським НВК сертифіката учасника встановлення нового Національного рекорду України - «Найбільша кількість уроків добра» та настільної гри "Happy Paw"(див. Фотогалерея, рис. 3-8).
3.11 жовтня 2019 року - участь у святковому концерті, приуроченому до Дня захисника України. Цей захід - данина любові та поваги до захисників нашої Батьківщини, до ветеранів війни та учасників бойових дій. На свято були запрошені гості – військовослужбовці. На концерті з уст ведучих лунала історія про свято Пресвятої Покрови, яке співпало з Днем українського козацтва та Днем захисника Вітчизни; чудові привітання та слова подяки солдатам, вірші та пісні про Україну, про рідний край, про мужність та відвагу воїнів-охоронців.
Запрошені гості з великим інтересом відвідали наш захід, подякували за підготовлений концерт, побажали учням удачі, миру, здоров’я та всього найкращого. Учні школи подарували солдатам Української армії листівки – привітання виготовлені власноруч (див. Фотогалерея, рис.11, 12).
4. У листопаді 2019 року учні 3-го класу разом з учнями 8-го класу виготовили колективну поробку для участі в обласному художньому конкурсі «Краса рідного краю», номінація «Флористика». Залучившись до заходу, і козачата, і джури виявили творчі здібності та вміння відображати неповторну красу рослинного світу, підкреслили любов до рідного краю. Робота посіла І місце, учасники нагороджені грамотою (див. Фотогалерея, рис.10).
5. 19 грудня 2019 року пройшла святкова акція «Святий Миколай, до нас завітай», під час якої вихованці рою виготовили святкові листівки та вручили їх мешканцям села, військовослужбовцям; написали листи Святому Миколаю, у яких висловили подяки Чудотворцю та свої мрії. «Святий Миколай» привітав усіх дітей НВК та дітей пільгової категорії зі святом та роздав подарунки (див. Фотогалерея, рис.13, 14).
22 січня цього року наша держава відзначила чергову річницю з дня проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.
З цієї нагоди в школі відбулося свято «Соборна Україна», конкурс виразного читання віршів “ Тобі, Україно!”; Єдиний урок державності. (див. Додаток 1, рис. 7-8). Вихованці рою «Калинка» брали участь у цих заходах, що спрямовані на формування почуття патріотизму, гордості за державу та її героїчне минуле, висвітлюють мрію народу про власну вільну і велику державу (див. Фотогалерея, рис. 16).
17 лютого 2020 року для учнів 1-4 класів відбувся Єдиний урок демократії з нагоди вшанування Героїв Небесної Сотні. Протягом відведеного часу козачата прослухали розповіді вчителів про трагічні події, що відбулися в Києві 18-20 лютого 2014 року, переглянули відеосюжети-реквієми. Захід завершився хвилиною мовчання на знак пам’яті про загиблих учасників протесту (див. Фотогалерея, рис.18).
Підсумки
Таким чином, проведена протягом навчального року робота свідчить про те, що вона дає можливість учням спробувати свої сили, використати знання в реальних справах, учить бути самостійними, приймати рішення, творити, формувати активну життєву позицію.
Козачата рою «Калинка» з великим задоволенням взяли участь у різних справах.
Висновки
Люди протягом століть зустрічалися зі злом і навчилися відрізняти добру людину від злої.
Добра людина – це, насамперед, людина гуманна. А гуманність – це людяність, повага до людей, до людської гідності. Гуманність – це прагнення людини робити добро всім оточуючим. Добрий – це той, хто робить добро. У людини з добрим серцем світла душа. А щоб мати світлу душу, потрібно робити гарне, добре, нести людям світло.
Рекомендації
Людині властиво робити гарні вчинки, але вона може й помилятися. Та головне – не забувати помилок, позбуватися їх і прагнути стати ще кращими, робити ще більше добра людям. До здійснення добрих справ необхідно залучати більше учнів, представників громадськості, виділяти більше часу, охопити територію сіл Зелене Поле, Олександропілля.
Тож хай світлими та чистими будуть ваші думки, а всі справи – добрими. Зло недовговічне. А щоб знищити кривду, неприязнь, нещастя, в кожному закладена доброта. Не шкодуйте її роздавати родичам, друзям, незнайомим. Не лінуйтесь щодня робити найлегшу справу – дарувати краплинку добра всьому живому на Землі.
Віддані людям тепло та душевна доброта обов’язково повернуться до вас. Маємо таке коротке життя, тож хай не буде в ньому місця злу. Хай оживає істина стара: людина починається з добра. Пам’ятайте: доброта – ознака сили, а не слабкості. І нехай вас завжди супроводжують слова геніального Т.Шевченка: «Раз добром нагріте серце вік не прохолоне»
Докладно ознайомитися із матеріалами за посиланням

